Η ιστορία του ΑΟ Τρίκαλα μπορεί να έχει αφετηρία το έτος 1963, όταν από τον «Αχιλλέα» και την «Α.Ε.Τ» προήλθε η «υπερομάδα» όπως έσπευσαν τότε οι φίλαθλοι να ονομάσουν τον καρπό της συγχώνευσης

Η αγγελία της δημιουργίας της υπερομάδας του Α.Ο. Τρίκαλα έγινε – όπως αναμενόταν - δεκτή με ενθουσιασμό από τους φιλάθλους της πόλης

Στη σελίδα αυτή θα έχετε τη δυνατότητα να δείτε συνοπτικά την πορεία του ΑΟΤ στα πρωταθλήματα από το 1963 μέχρι και την περσινή χρονιά

Ο ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΑΟΤ
Επειδή… τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμη, όππως λένε και φίλαθλοι γνωστής ομάδας, σας έχουμε εδώ τον ύμνο της ομάδας, που και που να θυμόμαστε και να κλαίμε!
Ο ΘΡΥΛΙΚΟΣ ΑΟΤ -> ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ
ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ
Η Καλύτερη θέση που κατέλαβε ο Α.Ο. Τρίκαλα στο πρωτάθλημα ήταν η 11η στην Ά Εθνική την περίοδο 1965-66 ενώ η χειρότερη ήταν η 17η στην ΄Γ εθνική την περίοδο 1988-89, όταν χάρις στην αναδιάρθρωση των κατηγοριών απέφυγε τον υποβιβασμό στο Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα.

Πάντως το 1966 η θέση του Α.Ο.Τ. στην Ά Εθνική θα ήταν πολύ υψηλότερη αν δεν υπήρχε εκείνο το 0:5 από τον Ολυμπιακό Πειραιά στην έδρα του. Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ήταν για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος ( μια αγωνιστική πριν τη λήξη) και ο Α.Ο. Τρίκαλα ήταν η μοναδική αήττητη στην έδρα της ομάδα στην Ελλάδα!. Ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα και την εξασφάλισε στο δεύτερο μέρος μετά από ένα χωρίς σκορ πρώτο ημίχρονο. Τελικά πήρε το πρωτάθλημα με ένα βαθμό διαφορά από τον Παναθηναϊκό…

Την φήμη της "προπονητοφάγου" ομάδας απέκτησε ο Α.Ο. Τρίκαλα στις δεκαετίες ‘70-’80. Τις περιόδους 1978-1979 και 1987-1988 άλλαξε μέσα σε μια χρονιά 5 προπονητές!. Αντίθετα οι προπονητές που κατέχουν το ρεκόρ συνεχούς παραμονής στον πάγκο του είναι ο Αλεξάντερ Πέτροβιτς ( 1965-66 και 1966-67) και ο Γιάννης Κλαπανάρας (1979-80 και 1980-81). Ακόμη οι προπονητές που "έβγαλαν" ολόκληρη περίοδο στον Α.Ο.Τ. είναι: Ο Στέφαν Καραμφίλοβιτς δύο φορές (1964-65 και 1969-70). Ο Νίκος Μπαϊρακτάρης (1967-68), ο Ανδρέας Σταματιάδης (1970-71), ο Ρεϊ Γουντ (1972-73) και ο Ζόραν Μπάμποβιτς (1996-97).

Στην πρώτη δεκαετία από την ίδρυση του ( από το 1963 μέχρι το 1973) η χειρότερη θέση του Α.Ο. ήταν η 2η στη ΄Β Εθνική!. Συνεχώς ανεβοκατέβαινε μεταξύ Ά και ΄Β αφού την ίδια περίοδο κατέκτησε τρία πρωταθλήματα στη δεύτερη κατηγορία. Κατά την δεύτερη δεκαετία της ιστορίας του ( από το 1973 μέχρι και το 1983) ήταν μόνιμα παρών στη ΄Β Εθνική, ενώ από το την Τρίτη δεκαετία ( από το 1983) άρχισαν οι περιπέτειες μεταξύ ΄Β και ΄Γ Εθνικής.

Η "αντίστροφη μέτρηση" ξεκίνησε από την περίοδο 1994-95, από την ανάληψη δηλαδή της ΠΑΕ ΑΟ Τρίκαλα από τον πρόεδρο Σάκη Καρατζούνη: Άνοδος στη ΄Β Εθνική εκείνη την περίοδο και μετά από τέσσερα χρόνια άλμα στα "μεγάλα σαλόνια".

Στα "πέτρινα χρόνια" της ΄Γ Εθνικής ο Α.Ο. Τρίκαλα δημιούργησε ένα πανελλήνιο ρεκόρ το οποίο πέρασε απαρατήρητο: την περίοδο 1989-90 στους 19 εντός έδρας αγώνες δέχθηκε μόνο 2 τέρματα συνολικά αριθμός που είναι μικρότερος παθητικών τερμάτων σ’ όλες τις Εθνικές κατηγορίες. Η ομάδα πάντως τερμάτισε μόλις και μετά βίας στην 11η θέση.

Από την άλλη πλευρά η περισσότερο παραγωγική χρονιά του Α.Ο. Τρίκαλα ήταν το 1974-75 στη ΄Β Εθνική όταν σε 38 αγώνες πέτυχε 72 τέρματα. Από αυτά, τα 22 πέτυχε ο Γιάννης Χονδρός που εκτός από πρώτος σκόρερ εκείνη την περίοδο, είναι ο παίκτης που έχει σημειώσει τα περισσότερα τέρματα σε μια περίοδο σ’ όλη την ιστορία του Α.Ο.Τ.

Οι παίκτες του Α.Ο. Τρίκαλα που έχουν σημειώσει πάνω από 20 τέρματα (σ’ όλες τις κατηγορίες) είναι οι: Κλαντζής 72, Χαριτίδης 70, Λαγάρας 55,Συνάτκας 51, Χονδρός 46, Μπεβενίου 41, Παραπραστανίτης 40, Κατσίακος 38, Καραγεωργίου 36. Ιακωβάκης 33, Αναστασίου 31, Ρουσαμάνης 30, Ραχαβέλιας 29, Γκουγκούλης 29, Πάτρας 23, Μαρδάνης 27, Τσιούκας 27, Ιορδανίδης 27, Πουλιάνας 23, Τσιρογιάννης 23, Κοσμάς 22, Κωστούλας 21.

Τη χρονιά 1998-1999 ο Βαγγέλης Κώτσιος δημιούργησε το ατομικό του ρεκόρ αγωνιζόμενος σ’ όλους τους αγώνες (34) του Α.Ο. Τρίκαλα. Στην ιστορία του Α.Ο.Τ. το σχετικό ρεκόρ κατέχει ο Κόκκαλης που σε δύο περιόδους το (1964-65 και το 1968-69) είχε συμμετάσχει σ’ όλους τους αγώνες της ομάδας (30 και 34 αντίστοιχα). Ακόμα σ’ όλους τους αγώνες μιας περιόδου έχουν αγωνιστεί: Το 1965-66 ο Ζαφειρόπουλος (30), το 1966-67 ο Τόσκας (30), το 1970-71 ο Σιδηρόπουλος (34), το 1971-72 ο Κλαντζής(34), το 1972-73 ο Βακάλης (34), το 1983-84 ο Κρικέλης (40) και το 1984-85 ο Δ. Γκένας (40)

Ο Ξενοφών Πάτρας είναι ο παίκτης που έχει φορέσει τις περισσότερες φορές (312) την φανέλα του Α.Ο. Τρίκαλα στους αγώνες πρωταθλήματος όλων των κατηγοριών. Οι παίκτες πάντως που έχουν πάνω από 200 συμμετοχές είναι: Πάτρας 312,Αναστασίου311, Μπακάλης 299, Λαγάρας 291, Καλαντζής 281, Νίκας 278, Συνάκτας 251, Μυλωνάς 249, Παραπραστανίτης 231, Πράπας 229, Πανταζής 213, Χονδρός 212, Μαρδάνης 212.

Ο Α.Ο. Τρίκαλα ήταν η πρώτη ελληνική ομάδα που ενέταξε επίσημα στο δυναμικό της ξένο ποδοσφαιριστή: Τον Γιουγκοσλάβο Λάζαρο Ράντοβιτς την περίοδο 1964-65. Την ίδια περίοδο απέκτησε τον επίσης Γιουγκοσλάβο Μιχαήλ Μέσαρος. Στα κατοπινά χρόνια και μέχρι πέρυσι την φανέλα του Α.Ο.Τ. φόρεσαν οι εξής ξένοι παίκτες: Αντόνιο τσάρλς (Αϊτινός, 1972-73), Συμεών Εφρέμοφ (Βούλγαρος, 1974-75), Μπλαζόγια Μιλέφσκι (Σκοπιανός, 1991-93), Ντράγκαν Κνέζεβιτς (Γιουγκοσλάβος, 1993-96), Αλεξάντερ Βάσι (Αλβανός, 1994-96), Μίρκο Γκάιτς (Γιουγκοσλάβος, 1996-98), Ζόραν Στοϊνοβιτς (Γιουγκοσλάβος, 1995-98), Μπράνισλαβ Μιρίλοβιτς (Γιουγκοσλάβος, 1996…), Μίλος Ντάμπιτς (Γιουγκοσλάβος, 1996-98), Μάριους Κουζέγια (Πολωνός, 1997-98), Ντέγιαν Βάσιτς (Γιουγκοσλάβος, 1998-99), Νίκολα Μπάγκιτς (Γιουγκοσλάβος, 1998-98), Αλεξάντερ Ρόντιτς (Γιουγκοσλάβος, 1998-99).

Μέρα πένθους ήταν για τον Α.Ο.Τρίκαλα η 19η Νοεμβρίου 1996 όταν δύο παιδία του, ο Παντελής Εξηνταφώτης και ο Στάθης Λαζαρίδης βρήκαν τραγικό θάνατο σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα στην εθνική οδό Τρικάλων-Λαρίσης. Ήταν μόλις 22 και 21 ετών αντίστοιχα…

Αν στον βαθμολογικό πίνακα ο Α.Ο. Τρίκαλα ήταν ο πρωταθλητής στη ΄Β Εθνική τη χρονιά 1998-1999, στα δοκάρια ήταν… δευτεραθλητής. Και αυτό γιατί οι παίκτες του τα ‘’σημάδεψαν’’ 15 συνολικά φορές, έναντι 19 της ‘’πρωτοπόρου’’ Καλαμάτας. Αριθμός πάντως σημαντικός, αφού δείχνει ότι εκτός από τα πολλά γκόλ που πέτυχε η ομάδα (59), είχε ακόμα 15 ‘’χρυσές ευκαιρίες’’ να αυξήσει τα τέρματα της.

Αξιοσημείωτο επίτευγμα ακόμη για τον Α.Ο.Τρίκαλα κατά την περίοδο 1998-1999 είναι οι 15 σερί αήττητοι αγώνες στα μέσα της περιόδου. Ο Α.Ο.Τ. παρέμεινε χωρίς ήττα από τις 25 Οκτωβρίου 1998 (8η αγωνιστική) μέχρι τις 7 Μαρτίου 1999 (23η αγωνιστική). Οι 15 σερί αήττητοι αγώνες είναι ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Κατά σύμπτωση (;) το προηγούμενο αήττητο ρεκόρ είχε γίνει και πάλι με προπονητή τον Μιχάλη Φιλίππου. Την περίοδο 1994-95 ο Α.Ο.Τ. είχε 11 σερί αγώνες χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα της ΄Γ Εθνικής.

Τρεις παίκτες που "γεννήθηκαν" ποδοσφαιρικά στον Α.Ο.Τρίκαλα έχουν φορέσει την φανέλα της Εθνικής Ελλάδος: Ο τερματοφύλακας Γιώργος Σιδηρόπουλος και οι: Απόστολος Τόσκας και Βαγγέλης Παραπραστανίτης.

Η ευρύτερη σε σκορ νίκη του Α.Ο.Τρίκαλα σε αγώνες πρωταθλήματος είναι 7:0, σκορ το οποίο σημείωσε σε τέσσερις αγώνες τους για την ΄Β Εθνική: Στις 5/11/67 με Α.Ο.Αλεξανδρούπολης (εκτός έδρας), στις 19/1/75 με Δόξα Βύρωνα (εκτός έδρας), στις 22/6/75 με μοσχάτο (εντός έδρας). Την μεγαλύτερη ήττα υπέστη για το πρωτάθλημα της Ά εθνικής στις 21/5/67 από τον ΠΑΟΚ εκτός Έδρας με σκορ 6:0. Να σημειώσουμε ότι για το πρωτάθλημα της Ά Εθνικής η μεγαλύτερη νίκη του Α.Ο.Τ. ήταν με σκορ 6:1 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας στις 16/1/72.

Μια ακόμη σύμπτωση: Τις τρεις φορές που ο Α.Ο.Τρίκαλα ανήλθε από την Γ’ στη Β’ Εθνική ήταν πάντα 2ος στη βαθμολογία της κατηγορίας, ενώ τις τέσσερις φορές που η ομάδα έκανε το άλμα από την ΄Β στην Ά Εθνική ήταν πάντα πρωταθλήτρια.